Nekad žila kucavica, sada samo sjećanje i razlog za nesporazume | Herceg Televizija Trebinje

Društvo

Nekad žila kucavica, sada samo sjećanje i razlog za nesporazume

Datum:15.04.2015.

Ispred poznatog trebinskog Ćire, drugi put zaredom okupila se grupa bivših željezničara da obilježi 15. april, nekadašnji Dan željezničara Jugoslavije. Ipak ,ne dijele svi nostalgiju za željeznicom bivše nam države. Ima i onih koji bi da slave samo 12. maj,  Dan Željeznica Republike Srpske. 

Danas su se u Trebinju evocirale uspomene na vrijeme druženja i posla u kome su tačnost i odgovornost bile svakodnevnica. Dušan Bubalo sav svoj radni vijek proveo je na jugoslovenskoj željeznici. Radio je na opravci lokomotiva a kasnije vagona.
“Svakom željezničaru ukidanje željeznice teško je palo. Kao žila kucavica ona je predstavljala život naroda na ovim prostorima“, s tugom se prisjeća Dušan .
O njenom povratku ni ne mašta, nije bila konkurencija drumskom saobraćaju, kaže. Može da ostane samo kao sjećanje ili turistička atrakcija. Danas je bila povod okupljanja bivših željezničare iz Trebinja, Dubrovnika i Herceg Novog.
“To su naši osjećaji prema željeznici u kojoj smo zarađivali hljeb. Proveo sam najljepše dane života u njoj. Željeznica je brinula o svojim radnicima, bila je to najbolje organizovana sindikalna organizacija” , objašnjava Vasilije Masleša zašto proslavlja Dan željezničara države koja više ne postoji.
Na istim željeznicama radio je i Risto Masleša, međutim on se danas nije pridružio ovom skupu. Iako dobitnik Petnaestoaprilske nagrade za svoj rad u željeznicama bivše države, za njega je samo 12. maj Dan željezničara.
"Ja ovaj dan ne slavim pošto je to Dan Željeznica Federacije Bosne i Hercegovine. Slavim Dan Željeznica Republike Srpske” kaže.
Željeznica je u Trebinje stigla 1901. a ukinuta je 1976. zbog navodne nerentabilnosti.
Praznovanje 15. aprila ustanovljeno je 1950. godine, a povod je bio generalni štrajk željezničara tadašnje Kraljevine Jugoslavije. Noći između 15. i 16. aprila 1920. godine zastao je željeznički saobraćaj u cijeloj zemlji i trajao do kraja ovog mjeseca a ova borba je plaćana i životima. Na Zaloškoj cesti u Ljubljani bilo je najkrvavije, 14 osoba je izgubilo život od kojih devet željezničara štrajkača.


Marija Manojlović, Herceg RTV


Kategorija: Društvo

Šta Vi mislite o ovome?

NAPOMENA: Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove Herceg RTV već samo autora komentara! Molimo čitaoce da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja!

Najčitanije u ovoj kategoriji: