Звездина деца срушила Реал | Херцег Телевизија Требиње

Спорт - Регион

Звездина деца срушила Реал

Извор: Политика | Фото: Тања Валић | Датум:28.11.2015.
Кошаркаши „црвено-белих“ победили првака Европе – 94:88 (28:18,18:25,20:24,28:21), а поред Милера и Цирбеса кључну улогу одиграли млади Гудурић и Теји

У трећој узастопној евролигашкој сезони кошаркаши Црвене звезде су трећи пут победили једног првака Европе. После Макабија и Панатинаикоса у гротлу „Пионира“, пред 7.000 ватрених навијача пао је и највећи, Реал, најтрофејнији континентални клуб свих времена и актуелни шампион. Парaдоксално је, али истинито. „Црвено-бели“ су „краљеве“ послали на последње место у групи и истакли озбиљну кандидатуру за другу фазу Евролиге. Мада је немогуће и замислити расплет у „чудној“ А групи, Звезда судбину држи у својим рукама и највероватније ће јој бити довољне још две победе на свом терену против Химкија и Бајерна да настви да се такмичи са елитом.

Све што је тренер Дејан Радоњић рекао у најави овог дуела обистинило се. Да он и његови играчи верују да Реал може да падне, да знају како  и да ће кошаркашки свет уживати у спектаклу. Речено – испуњено. Момци у црвено-белим дресовима одиграли су изнад могућности, тактички беспрекорно, физички јако и са много енергије коју су црпели и са трибина. Почели су да љуљају круну „краљу“ од почетка утакмице, нису губили веру ни када је противник имао двоцифрену предност, а завршницу су одиграли професорски. Имао је Радоњић храбрости да вуче потезе који наизглед нису били добитнички, али за узврат је добио „икс фактор“ за победу, сјајно издање двојице најмлађих, Гудурића и Ребића, који су уз фантастичне Милера и Цирбеса исписали још једну лепу страницу историје клуба.

Знало се да ће Реал бити под већим притиском због скора 2-4, а колико је моћан показао је у првом дуелу у Мадриду када је буквално понизио „црвено-беле“. Можда је таква победа и утицала да у Београд понесу утисак недодирљивости, али отрезнили су се веома брзо, већ у првој четвртини у којој је Звезда одржала час кошарке. Већ после два и по минута на семафору је стајало 11:2, а тренер Мадриђана Ласо морао је да затражи минут одмора. Јовић је дириговао оркестром попут маестра, а Милер је са три „тројке“ најавио шампионов ход по мукама и изненађење (26:16).

Играчи Реала видели су да је ђаво однео шалу и заиграли на све могуће карте, чак и оне недозвољене, по којима су добро познати. Почели су да провоцирају, симулирају фаулове Звездиних играча у нападу, али одлична судијска тројка у корену је сасекла њихову прљаву игру. Предњачили су Фернандез, Ноћиони тренер Ласо,  али то није обесхрабрило „црвено-беле“. Дошли су до највеће предности од 12 поена, а да су убацили неколико отворених шутева, Реал би још на полувремену могао да пакује кофере за Мадрид. Родригез и Рејес постигли су у другој деоници по десет поена и донели мир у свлачионицу.

Звезда је трећу четвртину започела серијом грешака, са две изгубљене лопте и фаулом у нападу, што је већ у 22. минуту Реал искористио за прво вођство (46:47). Звездину слабост у одбрани на позицији крилног центра искористио је Томкинс, а излазак Јовића због непотребног трећег фаула и техничке због приговора, најавио је исход какав нико није желео у „Пиониру“ осим гостујућег тима. Реал је за пет минута постигао 17 поена и повео 60:50, али рампу му је спустио Милер. Сјајни Американац је играо „један на пет“, нанизао 11 поена у серији, а Штимац је помогао да се уђе у неизвесну завршницу.

Мало би тренера на Радоњићевим месту послало првог организатора игре у свлачионицу, као што је он Јовића и ослонио на младу гарду. Ребић и Гудурић вратили су тренеру за силно стрпљење од почетка сезоне на најбољи могући начин. Ребић иако „танак“ у одбрани, нападачки је одрадио велики посао. Убацио је „тројку“ на почетку последње четвртине за вођство, а затим „хранио“ центра Цирбеса лоптама, што је била Радоњићева директива. Немац је у последњих пет минута убацио 13 поена и Реалу једноставно није било спаса. Сјану ролу у оба правца игре имао је Гудурић, а његов улаз и „закуцавање“ минут пре краја, био је одлучујући ударац Реалу.

Дворана: “Пионир”. Гледалаца 6.744. Судије: Лотермозер (Немачка), Патернико (Италија) и Шемеш (Израел).

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Ребић 5 (једна “тројка”), Томпсон 6, Лазић 2, Симанић, Тејић, Симоновић 4, Гудурић 8 (1), Јовић 12 (1), Милер 24 (5), Цирбес 26, Штимац 7. Није играо Мекел.

РЕАЛ: Фернандез, Ноћиони 11 (2), Мачиулис, Рејес 12, Родригез 16 (4), Ајон 16, Керол 9 (1), Љуљ 8 (1), Томкинс 14 (2), Тејлор 2. Није играо Дончић.

Радоњић: Добили смо добре ђаке

Веровао је тренер  Звезде Дејан Радоњић да Реал може да падне, без обзира на велике кадровске проблеме у свом тиму. Посебно му је драго што су најмлађи првотимци дали велики допринос.

- Био је тежак меч, велики меч! Честитам играчима на свему што су показали, хвала навијачима на невероватној подршци. Знали смо да је Реал дошао у лошем тренутку и по нас и по њих. Морали смо да играмо против првака Европе који је имао максималан императив победе. Веровао сам, а уз сјајно навијање одиграли смо одлично и славили. Почетак је био добар нападачки, а у одбрани смо били коректни. Очекивао сам да ће Реал да се врати и тако је било, али показали смо оно што сам прижељкивао и што очекујем у наставку, а то је континуитет. Од почетка сезона је за нас тешка. Били смо некомплетни, има играча који су планирани да буду главни, а неки нису били спремни. Платили смо школу и добили добре ђаке – нагласио је Радоњић.

О шансама за пласман у другу рунду Евролиге, тренер “црвено-белих” је рекао:

- Сада нам је Цибона у глави, супер је победа над Реалом али још ништа нисмо урадили што се пласмана тиче. Сад не смемо да изгубимо од Загрепчана. Знамо шта значи АБА лига.

Ласо: Ово је друга Звезда

Ни титула првака Европе није гаранција да ће Пабло Ласо дочекати крај сезоне на клупи Реала. И прошле године пред дуел са Црвеном звездом “климала” му се клупа, али су Мадриђани после победе у Београду кренули незадрживо ка крову Европе. Сада су “црвено-бели” узвратили жестоко, а последње место на табели три кола пре краја прве рунде донело је велику нервозу у редове Реала.

- Када је Звезди кренуло лоше навијали су је подигли и носили до победе. Знали смо колико је тешко играти у овој дворани. Звезда је јако почела,  ми смо тек у другој четвртини дошли до игре, а у трећој имали најбоље минуте и водили. Онда се Милер појавио са “тројкама”, наша предност је нестала и до краја је било неизвесно. У односу на утакмицу у Мадриду сада је против нас играо други тим који је пронашао начин да нас победи.

Тренер Реала истакао је да се не плаши за свој посао, али признао да се боји ситуације у којој се клуб налази:

- И после жреба нам није било свеједно, а сада је још теже. Група је изузетно тешка, али преостале су још три утакмице. У незавидној смо ситуацији, то је извесно.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Јовић: Сам себе сам казнио

До 25. минута Стефан Јовић је вешто водио игру Звезде, а један несмотрен потез избрисао је одличан утисак. После фаула реаговао је бурно, зарадио и техничку, а тренер Радоњић га је због четвртог прекршаја извео из игре. Ни то му није било довољно, шутнуо је флашицу воде поред клупе, а тренер га је послао у свлачионицу. Свестан је грешке коју је направио, али истиче да је најважније што је Звезда победила.

- Сам себе сам казнио исхитреном реакцијом, опет оставио другове на цедилу 15 минута пре краја. Највећа ми је казна што сам гледао остатак утакмице преко телефона. Једва сам чекао да играм пред оваквом публиком и онда ме је једна ситница избацила из такта. Атмосфера је била сјајна, “Пионир” је наш дом. Има још да се игра – рекао је Јовић.

Категорија: Регион