
U Trebinju je danas održana radionica na temu „Održivi sistemi proizvodnje hrane: klimatska otpornost, biodiverzitet i lokalne politike“, sa koje je istaknuto da je naš grad, u kojem se provodi pilot projekat Svjetske organizacije za hranu i poljoprivredu FAO, značajno unaprijedio razvoj poljoprivredne proizvodnje, ali da je neophodno dalje jačanje svijesti potrošača da kupuju lokalne proizvode.
Miljan Erbez, stručni saradnik na projektu i moderator skupa, kaže da je primarna poljoprivreda u Trebinju dosta napredovala i da su sistemi za navodnjavanje primjer svim drugim opštinama u BiH.
„Sljedeći korak je povezati to tržište i na koji način prepoznati taj domaći proizvod. Trebinje ima određeni iskorak u odnosu na veći dio opština, kroz Hercegovačku kuću, koja okuplja male domaće proizvođače, ali taj je iskorak još uvijek mali u odnosu na broj turista“, naveo je Erbez.
On je posebno istakao potrebu promjene svijesti kod potrošača, jer ako ne budemo podržavali naše komšije - domaće proizvođače, neće ni oni moći opstati.
„Zastupljenost domaćih proizvoda još uvijek je veoma niska u ugostiteljskom sektoru. Potrebno je napraviti preporuke kako doći do svijesti naših kupaca i kako ih uputiti ka domaćim proizvodima. Potrebna je promocija, podići svijest i uključiti sve nadležne institucije da potrošači shvate potrebu da zaštite svoga komšiju“, rekao je Erbez.
On je naveo da je ova radionica dio šireg projekta koji se sprovodi u Bosni i Hercegovini, a u kojem su Bijeljina i Trebinje izabrani kao pilot-lokalne zajednice.
Implementaciju na terenu vodi Udruženje agronoma i turizmologa Republike Srpske.
„Svjetska organizacija za hranu i poljoprivredu FAO godinama je angažovana u Trebinju na raznim projektima koji su imali za cilj da unaprijede lanac od primarne poljoprivrede do proizvodnje hrane i izlaska konačnog proizvoda na tržište. Izradili su i strategiju razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja od 2023 do 2027. godine za Trebinje. Ove radionice su nastavak toga i sa učesnicima smo danas razgovarali o ciljevima te strategije, izazovima sa kojima se suočava lokalna proizvodnja, o uvozu i izvozu i drugim elementima koji utiču na domaćeg proizvođača hrane i zašto se potrošači još uvijek okreću uvoznim proizvodima“, istakao je Erbez.
Radionica „Održivi sistemi proizvodnje hrane: klimatska otpornost, biodiverzitet i lokalne politike“ okupila je danas predstavnike lokalne uprave, stručne službe, Agrarnog fonda, proizvođače i mini prerađivače iz Trebinja.
Шта Ви мислите о овоме?