“Ovo je za mene kao umjetnika veoma važan dan, izjavio je akademski slikar i profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Trebinju Savo Rupić na svečanom otkrivanju mozaika u Galeriji 73 u Beogradu.
Mozaik isklesan kamenom koji je svojstven za Hercegovinu iz koje ovaj umjetnik dolazi inspirisao je profesora Rupića da izradi logotip Galerije `73, institucije kulture koja bilježi pola vijeka svoga postojanja.
Ovo je svojevrsni umetnički izraz Sava Rupića koji je više puta dokazao da kroz svoje stvaralaštvo dokazuje da kultura ne poznaje granice i da ona jedino definiše sve nas.
“Mozaik je poklon instituciji kulture koja je predstavila moju umjetnost u regionu, prvo u Severnoj Makedoniji, a potom na 12. Festivalu srpske kulture u Istri”, izjavio je ovaj umjetnik.
Poklon Galeriji `73 je odraz dubokog poštovanja prema instituciji koja promoviše srpsku kulturu u regionu i dokazuje da u vremenima prepunim izazova umetnost i lepota spašava ovaj svet.
Direktorka Galerije `73 Mirela Pudar smatra da umjetnici i umjetnost imaju jedno ime i da se svaki umjetnik prepoznaje kroz svoj umjetnički izraz. Ona je navela da je Savo Rupić veliki umetnik jer njegova djela privlače pažnju javnosti u kojem god se umetničkom prostoru nađu.
Ona vjeruje da će i u narednom periodu saradnja na povezivanju srpskog kulturnog nasleđa biti nastavljena. Obećava da će Galerija `73 na tom nasleđu intenzivno raditi. Autorsko delo Sava Rupića postalo je dio Umjetničke zbirke Galerije `73.
Podsjetimo da Galerija `73 koja funkcioniše u sastavu beogradske gradske opštine Čukarica i ima kvalitetnu saradnju sa Gradom Trebinjem, gdje svake godine u Muzeju Hercegovine predstavlja umetnike koji dolaze iz Srbije.
Podsetili bi da je profesor Savo Rupić Akademiju likovnih umetnosti završio u Novom Sadu u klasi profesora Jovana Rakidžića. Svoje slikarsko umeće učio je i u klasi profesora Zdravka Vajagića.
Organizovao je brojne izložbe a 30, izložbu po redu imao je u Galeriji `73 u Beogradu.Potom su uslijedile i Međunarodne izložbe.
Djela ovog Sava Rupića nalaze se u muzejima, galerijama kao i privatnim kolekcijama u zemlji i inostranstvu.
Šta Vi mislite o ovome?