
Служењем Свете литургије у Цркви Светог архангела Михаила у Величанима и парастоса код спомен-костурнице и јаме Јагодњача у Ржаном Долу, те полагањем цвијећа, данас је одата почаст за 165 Срба из Поповог поља и околине, страдалих у усташким злочинима 1941. године.
Међу окупљеним потомцима жртава бачених у јаму Јагодњачу, био је и Владо Сетенчић из Драчева, чији је дјед Владо, са својом браћом Васом и Миланом, страдао 1941. године.
Сетенчић је испричао да су их усташе ухапсиле у породичној кући у Драчеву и одвеле у школу у Величанима, гдје су били затворени са осталим мјештанима.
„Сви су мислили да се ништа неће догодити и да ће бити обављен само неки разговор. Када су доведени у школу, схватили су о чему се ради. Мој дјед је разбио прозор и покушао да побјегне, али је током бијега рањен у ногу. Усташе су га нашле наредног дана, ухватиле, везале за камион и живог вукле до јаме у Ржаном Долу, гдје је убијен. Његова два брата бачена су у јаму наредног дана“, навео је Сетенчић.
Он је додао да су на Спомен-костурници исписана имена страдалих из Драчева и других села, те да су чланови породица жртава учествовали у преносу њихових посмртних остатака 1991. године.
"Ни младе ни старе не би требало посебно позивати да присуствују оваквим поменима, већ да би сами требало да дођу, поклоне се жртвама и упале свијеће. То је оно што можемо учинити за своју родбину и претке. Тако сам и ја данас дошао са братићем и његовим сином, да их упознам са трагедијом која је задесила нашу породицу“, рекао је Сетенчић.
Манојло Ћук из Величана, чији је стриц Манојло са свега 15 година бачен у јаму Јагодњача, истакао је да се ове године навршава 85 година од злочина и 20 година од обнове Спомен-костурнице.
"Објекат је био тешко оштећен током ратних дејстава 1992. године, када га је неколико пута погодила граната, а 2006. године је формиран седмочлани одбор који је организовао његову обнову и рестаурацију. Урађена је квалитетна обнова, а наша обавеза је да Спомен-костурницу чувамо како би остала мјесто окупљања и поклоњења жртвама“, рекао је Ћук.
Организатор обиљежавања било је Удружење грађана „Ржани До – Величани – Попово поље“, а након помена приређена је трпеза љубави код школе у Величанима.
Шта Ви мислите о овоме?