U Veličanima i Ržanom Dolu obilježeno 85 godina od ustaškog zločina | Herceg Televizija Trebinje

Društvo

U Veličanima i Ržanom Dolu obilježeno 85 godina od ustaškog zločina

Izvor: Radio Trebinje | Datum:28.06.2026.


Služenjem Svete liturgije u Crkvi Svetog arhangela Mihaila u Veličanima i parastosa kod spomen-kosturnice i jame Jagodnjača u Ržanom Dolu, te polaganjem cvijeća, danas je odata počast za 165 Srba iz Popovog polja i okoline, stradalih u ustaškim zločinima 1941. godine.

Među okupljenim potomcima žrtava bačenih u jamu Jagodnjaču, bio je i Vlado Setenčić iz Dračeva, čiji je djed Vlado, sa svojom braćom Vasom i Milanom, stradao 1941. godine.

Setenčić je ispričao da su ih ustaše uhapsile u porodičnoj kući u Dračevu i odvele u školu u Veličanima, gdje su bili zatvoreni sa ostalim mještanima.

„Svi su mislili da se ništa neće dogoditi i da će biti obavljen samo neki razgovor. Kada su dovedeni u školu, shvatili su o čemu se radi. Moj djed je razbio prozor i pokušao da pobjegne, ali je tokom bijega ranjen u nogu. Ustaše su ga našle narednog dana, uhvatile, vezale za kamion i živog vukle do jame u Ržanom Dolu, gdje je ubijen. Njegova dva brata bačena su u jamu narednog dana“, naveo je Setenčić.

On je dodao da su na Spomen-kosturnici ispisana imena stradalih iz Dračeva i drugih sela, te da su članovi porodica žrtava učestvovali u prenosu njihovih posmrtnih ostataka 1991. godine.

"Ni mlade ni stare ne bi trebalo posebno pozivati da prisustvuju ovakvim pomenima, već da bi sami trebalo da dođu, poklone se žrtvama i upale svijeće. To je ono što možemo učiniti za svoju rodbinu i pretke. Tako sam i ja danas došao sa bratićem i njegovim sinom, da ih upoznam sa tragedijom koja je zadesila našu porodicu“, rekao je Setenčić.

Manojlo Ćuk iz Veličana, čiji je stric Manojlo sa svega 15 godina bačen u jamu Jagodnjača, istakao je da se ove godine navršava 85 godina od zločina i 20 godina od obnove Spomen-kosturnice.

"Objekat je bio teško oštećen tokom ratnih dejstava 1992. godine, kada ga je nekoliko puta pogodila granata, a 2006. godine je formiran sedmočlani odbor koji je organizovao njegovu obnovu i restauraciju. Urađena je kvalitetna obnova, a naša obaveza je da Spomen-kosturnicu čuvamo kako bi ostala mjesto okupljanja i poklonjenja žrtvama“, rekao je Ćuk.

Organizator obilježavanja bilo je Udruženje građana „Ržani Do – Veličani – Popovo polje“, a nakon pomena priređena je trpeza ljubavi kod škole u Veličanima.


Kategorija: Društvo

Šta Vi mislite o ovome?

NAPOMENA: Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove Herceg RTV već samo autora komentara! Molimo čitaoce da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja!

Najčitanije u ovoj kategoriji: